Blog > Komentarze do wpisu
Zmarł przywódca Abchazji

W natloku informacji ta może ujsc uwagi: zmarł Siergiej Bagapsz, prezydent Abchazji (oderwała sie od Gruzji, uznawana przez Rosję za odrębne państwo). Wojna w 2008 r. wybuchła o Osetię  południową, która jest w analogicznej sytuacji.

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-13587660

 O Abchazji wiem niewiele -Abchazi to lud kaukaski, mają trudny język

"Język abchaski jest niezwykle interesujący ze względu na to, iż jest to język skrajnie spółgłoskowy. Niektóre gramatyki podają, iż w języku tym występują zaledwie dwie samogłoski: otwarta samogłoska a oraz zamknięta samogłoska ǝ[1]. W zależności od pozycji w wyrazie obydwie te samogłoski mogą być wymawiane jako zbliżone do e, i, o lub u, jednak różnica między tymi dźwiękami nie jest relewantna i nie odgrywa większej roli dla rozumienia wyrazów. Czasem jednak, po uwzględnieniu wszystkich tych dźwięków podaje się liczbę 6 samogłosek. Z kolei liczba spółgłosek w dialekcie abżujskim, który stał się podstawą języka literackiego, wynosi 58, zaś w dialekcie bzybskim - 67. Dla porównania: w języku polskim mamy 8 samogłosek i 36 spółgłosek, co i tak - jeśli porównamy z innymi językami słowiańskimi - jest dużą liczbą."  http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C4%99zyk_abchaski

A w samej Gruzji prezydent Saakaszwili bardzo brutalnie rozpedził manifestację opozycji.  Martwię sie o Gruzję, oby znowu nie stała sie dyktaturą, a przeciez i bez tego ma dużo problemów.

poniedziałek, 30 maja 2011, lundd

Polecane wpisy